Google Merchant Center - czym jest XML i jak zintegrować GMC z PrestaShop

Co to XML?

Wykorzystaj XML do integrowania sklepu PrestaShop

Dobrze wyeksportowany plik (feed) XML udostępni Twój sklep i produkty światu oraz zaoszczędzi Ci masę czasu! W tym wpisie omówimy eksport danych z sklepu PrestaShop do formatu XML Google Merchant Center oraz przedstawimy dobry moduł PrestaShop, który daje gwarancje dobrze wygenerowanych feedów XML i stabilnego połączenie z Google Merchant Center.

XML to najpopularniejszy i najczęściej stosowany format zapisu danych.

Plik XML jest następcą formatu CSV (Excel). Kolumny z danymi w pliku CSV stały się obiektami w pliku XML.

Strukturalny układ pliku XML pozwala zapisać te same dane, ale z większą złożonością, zachowując jednocześnie lekkość, przejrzystość oraz uniwersalność pliku.

W plikach XML można przenosić informacje o sklepie, produktach, czy klientach. XML wykorzystywany jest do przekazywania danych pomiędzy różnymi platformami - większość systemów pozwala eksportować oraz importować dane w formacie XML.

Regularnie aktualizowany plik XML potocznie nazywa się feedem XML.

3681038443.thumbnail.png

Przykład pliku XML

Zapoznaj się ze strukturą feedu XML

Zanim zaczniesz prace z plikiem XML warto zapoznać się z jego zawartością. Poznanie struktury i danych, jakie są w pliku ułatwi Ci jego import lub export do Twojego sklepu PrestaShop.

Każdy plik XML możesz swobodnie przeglądać. Pliki o wadze do kilkudziesięciu MB możesz swobodnie otwierać w przeglądarce internetowej. Większe pliki warto otworzyć w Notatniku lub Notepad++.

Poniżej zamieszczono przykład feedu XML, który został wyeksportowany z sklepu PrestaShop na potrzeby przesłania informacji o produktach do Google Merchant Center. Cały plik możesz pobrać klikając tutaj.

Przykład pliku (feedu) XML
Feed XML to plik XML o strukturalnym układzie, w którym znajdują się aktualne dane z Twojego sklepu. Feedy możesz udostępniać dla innych i przesyłać w nich informacje o Twoich produktach.

Feed XML dla Google Merchant Center

Jak zintegrować PrestaShop z Merchant Center?

XML może zawierać rozmaite dane oraz posiadać różną strukturę. Np. feed, który wgrasz do narzędzi reklamowych Google Merchant Center posiada nieco inny format, niż feed dla narzędzi reklamowych Facebook Marketplace.

Google w swojej dokumentacji opisuje, jak powinien wyglądać oraz jakie dane powinien posiadać feed XML obsługiwany przez ich narzędzia sprzedażowe. Struktura takiego feedu może być zmienna w zależności od specyfiki Twojego sklepu i branży, np. od tego jakie produkty sprzedajesz, jakie formy dostawy oferujesz lub w jakiej walucie chcesz przekazać ceny.

Aby oszczędzić czas i przyśpieszyć proces integracji sklepu warto skorzystać z gotowego modułu, który wspiera format GMC, ale również pozwala w łatwy sposób manipulować danymi, które chcemy eksportować.

Feed XML dla Google Merchant Center może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych pól opisujących produkt:

 • Pola obowiązkowe, np. "ID", "title" "image_link", "price" itd.
 • Pola opcjonalne, np. "additional_image_link" czy "sale_price"

PrestaShop XML Feeder

Moduł do generowania plików XML w PrestaShop

Moduł PrestaShop Feeder to gwarancja dobrze wygenerowanych feedów XML i stabilna połączenie z narzędziami, które chcesz zintegrować ze swoim sklepem.

 1. W Feederze możesz zarządzać wieloma różnymi plikami XML.
 2. Feeder ma gotowe integracje dla Google Merchant Center, Facebook Marketplace, Idealo, Delcampe, Ceneo i wielu innych platform.
 3. Feeder pozwoli Ci zbudować własny feed XML.
 4. Feeder eksportuje informacje o produktach, klientach i zamówieniach.
 5. Feeder działa z PrestaShop 1.6, 1.7 oraz 8.x

Wszystkie pliki XML są w kompatybilne z naszym modułem PrestaShop Importer. Oznacza to, że posiadając moduły Feeder oraz Importer możesz  zintegrować dwa dowolne sklepy PrestaShop między sobą - jeden sklep eksportuje dane, a drugi sklep importuje te dane.

Feeder to moduł do eksportu feedów XML

Szybki i wydajny

Moduł PrestaShop XML Feeder generuje nawet ogromne pliki XML szybko i nie obciąża znacząco Twojego serwera. Moduł pozwala na wybór i modyfikacje danych, które trafią do feedu.

Feeder - eksport danych z PrestaSHop
Feeder - wybierz i zmodyfikuj dane, które chcesz eksportować do XML
Linku URL oraz CRON do feedu XML
W module znajdziesz link do feedu XML oraz do CRON, dzięki któremu Twój feed XML będzie regularnie odświeżany.

Feed XML "na żądanie"

Feeder może generować plik w chwili wywołania adresu URL. Jeśli chcesz, np. udostępnić plik XML z aktualnymi danymi (ceny, stany, itp.) - skorzystaj z feedu XML na żądanie - plik XML zostanie wygenerowany w chwili wywołania linku URL do feeda.

Feed XML "tylko do odczytu"

Jeśli udostępniasz duże pliki XML dla wielu podmiotów (np. Ceneo, Facebook, Google, itp.) - podawaj im feed XML tylko do odczytu. Pobranie takiego pliku wygeneruje jedynie ruch sieciowy i nie obciąża procesora oraz pamięci RAM serwera.

PrestaShop Feed XML Manager
Moduł PrestaShop Feeder to menadżer eksportu i plików XML

Gotowe wzory XML, które możesz modyfikować

PrestaShop Feeder ma wiele gotowych integracji XML

W module znajdziesz gotowe integracje dla najpopularniejszych platform sprzedażowych  

 • Google Merchant Center
 • Facebook Marketplace
 • Twoje własne feedy XML
 • Idealo
 • Delcpampe
 • Ceneo
 • Skapiec
 • i wiele więcej...

Komentarze (2)
z 2

очень хорошо

Bardzo dziękuję za wpis. Przyjemnie wytłumaczony temat XML. Przy okazji dowiedziałam się co to PrestaShop :-) Czy Państwo zajmują się uruchamianiem sklepu na tym silniku?