Jak w kilku kliknięciach przyśpieszyć sklep PrestaShop wykorzystując format zdjęć WebP oraz technikę Lazy Load

optymalizacja zdjęć

Zwiększ przychody sklepu, zmniejszając zdjęcia, czyli o przyspieszaniu www

Twój sklep ma mnóstwo zdjęć i obawiasz się (lub już to wiesz), że czas ładowania www jest za długi. Im dłużej ładuje się strona, tym jest większe prawdopodobieństwo braku konwersji ze strony potencjalnego klienta. Co z tym zrobić? Jak zmniejszyć zdjęcia i zwiększyć prędkość ładowania www? O tym przeczytasz w naszym artykule. 

WebP i technika Lazy Load - z czym to się je?

WebP jest formatem kompresji obrazów. Konwertując jpg i png do webP możesz je zmniejszyć nawet o 85% nie tracąc praktycznie na jakości zdjęć. Format ten jest promowany przez Google.

Lazy Load to technologia, która powoduje pobieranie obrazów aktualnie znajdujących się w oknie przeglądarki. Wszystkie pozostałe obrazy, których nie widzi odbiorca nie są ładowane, dopóki okno nie zostanie do niech zescrollowane. Technika te znacząco zwiększa szybkość ładowania ociężałych stron i sklepów internetowych oraz zmniejsza ilość pobieranych danych, w szczególności na urządzeniach mobilnych.

PrestaShop & WebP

Moduł Images Optimizer rozszerzyliśmy o kompleksową obsługę formatu WebP. Format ten jest promowany przez wyszukiwarkę Google i coraz szerzej wykorzystywanym w Internecie. Wykorzystując format WebP skrócisz czas ładowania się sklepu oraz osiągniesz wyższe wyniki w Google Page Speed, Lighthouse oraz GTMetrix.

Konwersja zdjęć produktów do formatu WebP

Optymalizuj zdjęcia produktów, kategorii, obrazki w opisach produktów i na stronach CMS. Konwersja obejmie również obrazki wyświetlane przez moduły bloga, galerii i innych. To znacząco zmniejsza czas ładowania sklepu na urządzeniach mobilnych i podnosi wartość SEO Twojego sklepu.

Zainstaluj i korzystaj

Wystarczy zainstalować moduł i włączyć konwersje do formatu WebP. Wszystkie zdjęcia w Twoim sklepie, które wgrywasz w formacie JPEG lub PNG będą od razu konwertowane do formatu WebP. Wszystkie zdjęcia, które znajdują się w Twoim sklepie również zostaną przekonwertowane w inteligentny sposób. Moduł przekonwertuje istniejące zdjęcia dopiero, gdy będzie trzeba je załadować w przeglądarce. Twój serwer nie odczuje procesu, który odbędzie się w tle. 

Ile punktów może zyskać Twój sklep w PageSpeed po instalacji modułu?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ale możemy zapewnić, że wyniki znacząco się poprawią. Wystarczy spojrzeć na screen poniżej.

ptrestashop-webp-sample.jpg

Mamy też informacje bezpośrednio od naszych Klientów, że wyniki ich stron www poprawiły o nawet 25%.

Co ważne, korzystając z obu technologii, Twoje obrazki są w 100% widoczne dla robotów internetowych. Linki URL do zdjęć i obrazów są cały czas w kodzie strony. Nasz moduł został przygotowany zgodnie z dobrymi praktykami SEO wg. wytycznych Google, dzięki czemu faktycznie przyspiesza działanie sklepu i odciąża serwer.

Moduł pozytywnie wpłynie na wyniki testów Twojego sklepu w Google Page Speed, Lighthouse oraz GTMetrix.

Komentarze (6)
z 6

Czy planujecie dodanie opcji CDN dla zdjęć do tego modułu?

prestashow.pl [01:00 12/04/2020]

Krzysztof, CDN wymaga konfiguracji zewnętrznej usługi. Nie planujemy wdrożenia tej funkcji w module, ale możemy wdrożyć CDN w Twoim sklepie. Np. prestashow.pl korzysta z CDN Google Cloud. Daj znać jeśli będziesz miał więcej pytań.

Czy ten moduł działa z Prestą 1.7.5 ?

prestashow.pl [11:35 09/07/2022]

Leszek, moduł działa z wszystkimi wersjami PrestaShop 1.7 oraz 1.6 :-)

Dzień dobry, czy przekonwertowany plik jpg na webp, będzie miał mniejszą wagę?

Artur Dobrzyński [00:01 17/07/2022]

Arek, format WebP w 99.99% przypadków ma mniejszy rozmiar niż jpg i png przy zachowaniu jakości.