Google Merchant Center - integracja XML z PrestaShop

Co to XML?

XML to najpopularniejszy i najczęściej stosowany format zapisu danych. Plik XML jest następca formatu CSV (Excel). Kolumny z danymi w pliku CSV stały się obiektami w pliku XML. Strukturalny układ pliku XML pozwala zapisać te same dane, ale z większą złożonością, zachowując jednocześnie lekkość, przejrzystość oraz uniwersalność pliku.

W plikach XML można przenosić informacje o sklepie, produktach, czy klientach. XML wykorzystywany jest do przekazywania danych pomiędzy różnymi platformami - większość systemów pozwala eksportować oraz importować dane w formacie XML.

Przykład pliku XML

Zanim zaczniesz prace z plikiem XML warto zapoznać się z jego zawartością. Poznanie struktury i danych, jakie są w pliku ułatwi Ci jego import lub export do Twojego sklepu PrestaShop.

Każdy plik XML możesz swobodnie przeglądać. Pliki o wadze do kilkudziesięciu MB możesz swobodnie otwierać w przeglądarce internetowej. Większe pliki warto otworzyć w Notatniku lub Notepad++.

Poniżej zamieszczono przykład feedu XML, który został wyeksportowany z sklepu PrestaShop na potrzeby przesłania informacji o produktach do Google Merchant Center. Cały plik możesz pobrać klikając tutaj.

Feed XML to plik XML o strukturalnym układzie, w którym znajdują się aktualne dane z Twojego sklepu. Feedy możesz udostępniać dla innych i przesyłać w nich informacje o Twoich produktach. 

Dobrze wyeksportowany plik udostępni Twój sklep światu oraz zaoszczędzi Ci masę czasu! W tym wpisie omówimy eksport danych z sklepu PrestaShop do formatu XML Google Merchant Center, 

Feed XML dla Google Merchant Center

Feed XML może przenosić rozmaite dane oraz posiadać różną strukturę. Np. feed, który wgrasz do narzędzi reklamowych Google Merchant Center posiada nieco inny format, niż feed dla narzędzi reklamowych Facebook Marketplace, czy Ceneo.

Google w swojej dokumentacji opisuje, jak powinien wyglądać oraz jakie dane powinien posiadać feed XML obsługiwany przez ich narzędzia sprzedażowe. Struktura takiego feedu może być zmienna w zależności od specyfiki Twojego sklepu i branży, np. od tego jakie produkty sprzedajesz, jakie formy dostawy oferujesz lub w jakiej walucie chcesz przekazać ceny.

Feed XML dla Google Merchant Center może składać się nawet z kilkudziesięciu różnych pól opisujących produkt:

 • Pola obowiązkowe, np. "ID", "title" "image_link", "price" itd.
 • Pola opcjonalne, np. "additional_image_link" czy "sale_price"

Aby oszczędzić czas i przyśpieszyć proces integracji sklepu warto skorzystać z gotowego modułu, który wspiera format GMC, ale również pozwala w łatwy sposób manipulować danymi, które chcemy eksportować.

Feeder XML to moduł do eksportu produktów z PrestaShop

Modułów do eksportu XML jest bardzo dużo. Dlaczego Feeder wyróżnia się na tle pozostałych?

 1. Po pierwsze, w Feederze możesz mieć wiele różnych plików XML. Feeder ma gotowe integracje dla Google Merchant Center, Facebook, Ceneo, Skąpiec i wielu innych platform obsługujących import danych o produktach w XML.
 2. Po drugie możesz eksportować dowolne produkty z dowolnymi  parametrami. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i tego, co chcesz przekazać dalej. 
 3. Po trzecie Feeder to moduł dla profesjonalistów, którym zbudujesz swój własny feed XML, aby np. móc zacząć prowadzić dropshipping ze swoimi kontrahentami.
 4. Po czwarte Feeder eksportuje nie tylko informacje o produktach, ale również o klientach i zamówieniach
 5. Po piąte Feeder działa z PrestaShop 1.6, 1.7 oraz 8, wspiera PHP od 7.1 do 8.1 i otrzymuje regularne aktualizacje gwarantujące stabilną integrację sklepu z najnowszymi rozwiązaniami, do których został przygotowany.

Feeder to narzędzie wydajne i gotowe na Twój każdy ruch

Moduł Feeder korzysta z Twojej bazy danych w inteligentny i bezpieczny sposób, i tylko wtedy, kiedy jest to potrzebne. To bardzo ważne, ponieważ ogromna baza produktów, z której trzeba wygenerować kilka lub kilkanaście różnych feedów XML wymaga sporej mocy obliczeniowej. Z Feederem moc serwera wykorzystasz w pełni, ale tylko wtedy, kiedy sklep nie będzie obciążony np. ruchem użytkowników. Dzięki temu możesz tworzyć wiele feedów - program przetwarza informacje w wydajny i zoptymalizowany sposób.

Dwa sposoby generowania feedów XML

W zależności od potrzeby sytuacji udostępnij feed XML o wygodnym dla Ciebie sposobie działania.

 1. Feed XML tylko do odczytu (ReadOnly URL) - plik XML wygenerowany i odświeżany przez CRON, zapisany na serwerze i gotowy do pobrania bez generowania jakichkolwiek obciążeń CPU i RAM
 2. Feed XML na żądanie (Main URL) - plik XML generowany w momencie wywołania linku URL.

prestashop-xml-ceneo-facebook-googleshopping

Feed XML "tylko do odczytu"

Feeder generuje plik XML wg. planu CRON (np. w nocy) i zachowuje go na serwerze do momentu następnego wygenerowania. Jeśli udostępniasz duże pliki XML dla wielu podmiotów (np. Ceneo, Facebook, Google, itp.) - podawaj im feed XML tylko do odczytu. Pobranie takiego pliku przez odbiorcę, np. Google Shopping, wygeneruje jedynie ruch sieciowy i nie obciąża procesora oraz pamięci RAM serwera.

Feed XML "na żądanie"

Feeder może generować plik w chwili wywołania adresu URL. Jeśli chcesz, np. udostępnić plik XML z aktualnymi danymi (ceny, stany, itp.) - skorzystaj z feedu XML na żądanie. Plik taki zostanie wygenerowany w chwili wywołania linku. Możesz ustawić czas przez jaki raz wygenerowany feed XML będzie dostępny do pobrania (np. przez 60 minut). Po tym czasie zostanie wygenerowany nowy plik. Dzięki temu unikniesz generowania plików w tym samym momencie lub w krótkich odstępach czasu jednocześnie. Swoim odbiorcom dostarczysz zawsze aktualne dane. Feed XML zostanie odświeżony tylko wtedy, kiedy będzie potrzebny odbiorcy.

Gotowe wzory, które możesz modyfikować

W Feederze znajdziesz gotowe integracje dla najpopularniejszych platform sprzedażowych. W ramach aktualizacji dodaliśmy dwie nowe gotowe konfiguracje feedów XML:

 • "Full standard products.xml" zawiera wszystkie dane o produktach, jakie znajdują się w sklepie.
 • "Full combinations.xml" zawiera wszystkie dane o kombinacjach i atrybutach produktów.

Struktura obu plików pozwala na kompletny eksport danych z PrestaShop. Nowe konfiguracje możesz wykorzystać również do budowy własnych feedów XML. Wystarczy, że duplikujesz gotowy feed i zmienis jego konfigurację. 

Obie konfiguracje są w pełni kompatybilne z naszym modułem Inteligentnego Menadżera Importu dla PrestaShop. Oznacza to, że posiadając Feeder oraz Inteligentny Importer możesz zintegrować dwa dowolne sklepy PrestaShop 1.6 i 1.7 między sobą.

Jeden moduł dla wszystkie integracji, które korzystają z Twoich produktów. Raz skonfigurowany, pozwoli Ci zapomnieć o sobie na długi czas. A Ty będziesz mógł się skupić np. na rozkręceniu sprzedaży międzynarodowej

Komentarze (0)
z 0

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!