Co to jest PrestaShop?
PrestaShop jest oprogramowaniem sklepu internetowego typu Open Source. Kod źródłowy PrestaShop utrzymywany jest przez markę PrestaShop oraz międzynarodową społeczność uczestniczącą w rozwoju oprogramowania od 2008 roku. Z kodu źródłowego można bezpłatnie korzystać, rozbudowywać go i modyfikować według potrzeby.
Bez wnoszenia żadnych opłat, ani podpisywania umów każdy może wykorzystać silnik PrestaShop do zbudowania własnego sklepu internetowego, który będzie przynosić nam zyski. Na świecie z PrestaShop korzysta ponad 300.000 eCommerce.
PrestaShop na tle konkurencji
Każdy sklep w Internecie korzysta z silnika, czyli kodu źródłowego, który odpowiada za działanie i funkcjonalność sklepu. W zależności od tego, kto tworzy kod źródłowy, rozróżnia się trzy główne rodzaje sklepów eCommerce:
-
Sklepy Open Source - są do pobrania za darmo, można je samodzielnie zainstalować na własnym serwerze, modyfikować i rozbudowywać, dlatego ich działanie jest znane programistom oraz firmom wdrożeniowym. Nowoczesne silniki open source nie wymagają wiedzy programistycznej, jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał warto skorzystać z usług programistów, agencji SEO, itp. Sklepy Open Source w dużej mierze rozwijane są przez społeczność. Przykłady: PrestaShop, WooCommerce, Magento.
-
Sklepy SaaS, ang. Software as a Service - oprogramowanie jako usługa - płatne, często w formie subskrypcji, silniki sklepowe, których autorzy we własnym zakresie rozwijają kod źródłowy i nie udostępniają go do edycji użytkownikom. SaaS to rozwiązanie "gotowe”, z niskim progiem wejścia i zintegrowane z serwerem właściciela.
-
Sklepy wykonywane na indywidualne zamówienie - firmy z odpowiednim kapitałem budują własne silniki sklepowe zintegrowane z wieloma wewnętrznymi narzędziami. Wiele indywidualnych sklepów korzysta w podstawie z silników Open Source!
Skąd się wzięła popularność PrestaShop?
PrestaShop to przede wszystkim społeczność i wsparcie użytkowników. Tysiące freelancerów i sprzedawców tworzy fora i grupy internetowe, na których trwa ciągła wymiana wiedzy i doświadczeń. Początkujący użytkownicy zadają pytania, a Ci bardziej doświadczeni podpowiadają i pomagają.
Kliknij tutaj, aby przejść, aby przejść do centrum społeczności PrestaShop
Warto zajrzeć do oficjalnego Centrum Pomocy PrestaShop https://help-center.prestashop.com/en oraz do Akademii PrestaShop, w której znajdują się lekcje poruszające tematy branży eCommerce oraz funkcjonowania sklepu: https://www.prestashop-academy.com/en. Oba portale dostępne są w języku angielskim (2022/08), ale mamy pewne informacje, że zespół pracuje już nad polską wersją.
Na internetowych grupach i forach znajdziesz ogromną dawkę wiedzy
Otwarty i uporządkowany kod źródłowy
Dobry kod źródłowy od lat przyciąga uwagę programistów, którzy zdążyli poznać system PrestaShop od podszewki. Budując sklepy internetowe mogą tworzyć oni własne modyfikacje lub korzystać z gotowych modułów (pluginów) dostarczonych przez społeczność. Dla właściciela sklepu oznacza to duże pole manewru w tworzeniu sklepu opartego o własną, spersonalizowaną wizję.
Wg. serwisu Builtwith na świecie działa ponad 320.000 sklepów opartych PrestaShop, z tego blisko 8% znajduje się w Polsce.
Nowoczesne technologie
Znane programistom oraz łatwe w utrzymaniu, modyfikacji, rozbudowie i zarządzaniu (np. Smarty, Twig, Bootstrap, Symfony). Najpopularniejsza wersja PrestaShop 1.7 oraz najnowsza 8 u swoich podstaw korzysta z darmowego frameworka Symfony, który jest jednym z popularniejszych silników do budowy zaawansowanych witryn internetowych. Framework Symfony zwiększył atrakcyjność PrestaShop dla firm wdrożeniowych i deweloperów z całego świata.
Czytelny kod źródłowy
Sprawia, że PrestaShop jest doceniany nie tylko przez freelancerów i małe firmy - co więcej - znajduje zwolenników również wśród największych marek sprzedających w Internecie. Świadczy to o ogromnej skalowalności silnika PrestaShop. To z kolei umożliwia posiadanie sklepu internetowego praktycznie każdemu - zarówno osobom fizycznym z ograniczonym budżetem jak i ugruntowanym markom realizującym przez internet setki zamówień dziennie.
Przyjazny interfejs
umożliwia budowę e-sklepu na podstawie standardowych funkcjonalności PrestaShop oraz w oparciu o szablony i moduły, które do sklepu można doinstalować. W większości przypadków, cała praca polega na wybraniu potrzebnych elementów i "odkliklaniu" ich ustawień, dopasowując je do własnych potrzeb. W efekcie otrzymujesz swój pierwszy sklep – doskonały do zastosowań w całym świecie eCommerce.
Skalowalność
PrestaShop pozwala skalować biznes do naprawdę pokaźnych rozmiarów. Podstawowa instalacja PrestaShop na klasycznym serwerze FTP zadowoli merchantów posiadających katalogi do 50.000 produktów i przyjmujących tyle samo klientów w ciągu miesiąca. Odpowiednia optymalizacja sklepu, modułów i serwera pozwala prowadzić płynny biznes z milionowym katalogiem produktów i tysiącami klientów w sklepie w jednym momencie.
Panel Administracyjny PrestaShop: Dashboard, zarządzanie produktami, lista zamówień oraz zarządzanie modułami.
Dobry na start i idealny na rozwój
Jeśli nie jesteś programistą, to PrestaShop jest dobrym wyborem. System został przygotowany tak, abyś przy odrobinie zaangażowania zbudował swój sklep samodzielnie i wykonał na nim pierwszą sprzedaż.
Wiedza, którą przyjmiesz w trakcie pracy z PrestaShop poszerzy Twoje horyzonty i pozwoli Ci się wyspecjalizować w eCommerce
- PrestaShop odpowiada na podstawowe potrzeby w zakresie działania sklepów internetowych, w tym: zarządzania katalogami produktów, bazą klientów, bezpiecznym procesem zamówienia, integracją z kurierami i płatnościami online oraz w prowadzeniu analityki i działań marketingowych.
- PrestaShop posiada bardzo dobrą dokumentację techniczną oraz użytkową przetłumaczoną na wiele języków.
- Presta pozwala na personalizację wyglądu sklepu – na rynku dostępnych jest ponad 20.000 szablonów graficznych przygotowanych dla różnych branż i produktów.
- PrestaShop to tysiące gotowych modułów, które możesz wgrać do swojego sklepu i od razu zacząć z nich korzystać.
- Olbrzymie znaczenie ma naturalne pozycjonowanie sklepu internetowego, co stanowi kolejne udogodnienie dla początkujących użytkowników. Optymalizację względem wyszukiwarek możesz przeprowadzić samodzielnie w panelu administracyjnym.
Domyślny szablon PrestaShop - frontowa część sklepu dostępna dla kupujących. Kolejno: strona główna, strona kategorii z listą produktów, strona produktu, koszyk i proces zamówienia.
PrestaShop jest stale rozwijany
Dostępność regularnych aktualizacji oraz prostota migracji do najnowszej wersji gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa oraz niezawodności pracy. Funkcjonalności, które kilka lat temu dostępne były tylko na indywidualne zamówienie, dziś z PrestaShop możesz wdrożyć szybko za pomocą gotowych modułów, programisty lub software houseu. Nowe funkcje pojawiają się również wraz z darmowymi aktualizacjami silnika PrestaShop.
PrestaShop w ciągu roku (2020) wydała aż 10 różnych aktualizacji, na które składały się nowe funkcje, poprawki oraz ulepszenia zgłoszone przez społeczność. Kliknij tutaj, aby poznać historię PrestaShop.
Przecieki z centrali PrestaShop
Do wpisu zaprosiliśmy specjalistę i weterana PrestaShop w Polsce. Krystian Podemski, o którym mowa, współpracuje i pracuje z PrestaShop od ponad dekady. Szerzy on wiedzę i rozwija społeczność od czasów, kiedy w Internecie prym wiodły jeszcze klasyczne fora internetowe. Krystian opowie o najbliższej przyszłości systemu PrestaShop.
Technologia w PrestaShop, co w 2022 roku?
Krystian Podemski - programista i Tech Evangelist PrestaShop Polska
"PrestaShop to już teraz jedno z najbardziej elastycznych rozwiązań dostępnych na rynku.
Od wersji 1.7 PrestaShop część silnika została przepisana na framework Symfony, daje to programistom jeszcze więcej możliwości ingerencji w domyślne mechanizmy platformy i ułatwione tworzenie własnych. Przejście na framework PHP Symfony ma pomóc Preście dojrzeć, odchodząc od własnego rozwiązania na rzecz takiego, które jest znane w całej Europie. Dajemy programistom narzędzie, które zna wielu z nich, to powinno ułatwić im pracę nad nowymi sklepami i usługami dla nich.
PrestaShop 8.0.0, która ukaże się w tym roku, wspierać będzie Symfony 4.4 w wersji LTS (long- term support) i PHP 8.1. C, celem całego zespołu opiekunów projektu jest dbanie o to aby platforma była jak najbardziej konkurencyjna i zgodna z obecnymi technologiami.
Twig, Doctrine, możliwość modyfikacji kontenera Symfony bezpośrednio z modułów, to tylko kilka elementów, przez które praca programistów powinna być łatwiejsza. Dużo o aspektach technicznych dotyczących PrestaShop można poczytać na oficjalnym blogu developerskim https://build.prestashop.com/ i w oficjalnej dokumentacji dla programistów tutaj."
Samodzielne uruchomienie sklepu PrestaShop
- Jeśli jesteś początkujący - potrzebować będziesz serwer, na którym znajduje się instalator PrestaShop. Wiele serwerów posiada taki instalator w standardowej ofercie.
- Jeśli znasz się na obsłudze serwerów i wiesz czym jest FTP - pobierz paczkę z oficjalnej strony PrestaShop, wgraj pliki i zainstaluj sklep na dowolnym serwerze.
- Jeśli jesteś doświadczonym sprzedawcą lub programistą - PrestaShop doskonale optymalizuje się do współpracy z bogatymi zasobami serwerów dedykowanych oraz konteneryzacją i systemem kontroli wersji GIT, które usprawnią Twój proces pracy ze sklepem.
Proces instalacji PrestaShop jest prosty i przypomina instalatory innych systemów.
Szablony PrestaShop
Szablon, czyli wygląd sklepu. W ofercie rynkowej znajduje się ogromna liczba różnorodnych, gotowych szablonów graficznych. Bogactwo grafik i układów dostępnych w szablonach PrestaShop pozwala stworzyć platformę zakupową charakteryzującą się indywidualnym designem i funkcjonalnością. Możesz modyfikować każdy szablon, który wgrasz do swojego sklepu - to kolejna zaleta PrestaShop.
W Internecie pod hasłem PrestaShop templates lub themes znajdziesz tysiące gotowych wyglądów dla Twojego pierwszego profesjonalnego sklepu internetowego.
PrestaShop to silnik, który łatwo poddaje się modyfikacjom i rozbudowie. Cecha ta ułatwia życie doświadczonym sprzedawcom, którzy mają konkretne potrzeby i projektują sklepy internetowe od A do Z, zaczynając np. od makietowania i indywidualnego projektu graficznego dla Desktop i Mobile. Dlatego, jeśli tworzysz sklep internetowy w oparciu o analizę lub biznesplan i masz konkretne potrzeby - bez trudu znajdziesz niezbędne wsparcie projektowe i programistyczne, ponieważ każdy element sklepu PrestaShop może zostać dostosowany indywidualnie.
Sprawdź, jak idą prace nad najnowszym, domyślnym szablonem dla PrestaShop 9.0! Informacje na jego temat są rozpisane na github, a grafiki możesz przeglądać online w Figmie: https://github.com/PrestaShop/hummingbird/issues/2
Ponieważ kod PrestaShop jest otwarty i elastyczny, profesjonalne agencje wdrożeniowe mogą zaprojektować indywidualny wygląd i funkcje sprzedażowe. Te atuty sprawiają, że PrestaShop można dopasować zarówno do ogromnej bazy produktów, jak i do sprzedaży 1 produktu, nawet wirtualnego. W efekcie tworzysz sklep internetowy odpowiadający Twoim potrzebom i planom biznesowym.
Moduły PrestaShop
Kolejną zaletą tworzenia sklepu w oparciu o PrestaShop jest dostępność ogromnej liczby modułów. Dzięki odpowiednio dobranym pluginom można zbudować nowoczesny sklep online, który nie tylko sprawdzi się na rynku eCommerce, ale także nie będzie wymagał kosztownego wdrożenia i skomplikowanej obsługi.
Moduł (plugin, wtyczka, dodatek) PrestaShop umożliwia wprowadzenie do sklepu internetowego nowych funkcjonalności. Za pomocą modułów można rozszerzyć podstawową funkcjonalność PrestaShop o nowe funkcje i integracje.
PrestaShop w wersji podstawowej wyposażona jest w wiele niezbędnych modułów. Dodatkowo, na rynku dostępne są moduły darmowe oraz płatne.
Lista standardowych, darmowych modułów, które znajdziesz w panelu administracyjnym PrestaShop.
Oprócz domyślnych modułów w PrestaShop oraz darmowych modułów dostępnych na forach, możesz skorzystać z płatnych modułów tworzonych przez agencje, które znają problemy oraz potrzeby sklepów i tworzą moduły wspierające lub automatyzujące pracę z eCommerce na różnych poziomach:
- Integracje, np. z hurtowniami, płatnościami, paczkomatami, Google Analytics, Instagramem, Facebookiem czy systemami ERP
- Zarządzanie komunikacją z klientem, np. lookbooki, banery, pop-upy, promocje
- Zarządzanie treścią i budowanie wartości SEO, np. prowadzenie bloga takiego, jak ten
- Nawiązywanie więzi z klientem, np. programy partnerskie i lojalnościowe
Moduły pozwalające na interakcję z klientem są nową kategorią modułów. Dotychczas programiści tworzący moduły skupiali się na automatyzacji pracy sklepu internetowego oraz integracjach z zewnętrznymi usługami. Dziś wiemy, że klient powracający do Twojego sklepu, to bardzo ważny klient. Obecnie coraz większy nacisk kładzie się na kontakt z odbiorcami produktów – stąd w ofertach firm tworzących moduły PrestaShop pojawiają się m.in. blogi z możliwością umieszczania produktów oraz programy lojalnościowe czy partnerskie z ekskluzywnymi bonusami tylko dla uczestników.
Aby wdrożenie nowych modułów przebiegło wydajnie, a ich użytkowanie było przyjemne, warto zwrócić uwagę czy firma tworząca moduły zapewnia gwarancję działania, wsparcie HelpDesk oraz system aktualizacji modułów.
Dlaczego PrestaShop jest wart przemyślenia?
Sklepy internetowe zbudowane na silniku PrestaShop charakteryzuje elastyczność oraz skalowalność. W zależności od potrzeb i dostępnego budżetu, platformę zakupową można rozszerzać zarówno pod względem nowych funkcjonalności, jak i liczby produktów i integracji, np. z hurtowniami.
PrestaShop to darmowy zestaw narzędzi do prowadzenia:
- Sprzedaży lokalnej, np. sklep z wędlinami
- Sprzedaży krajowej, np. sklep z meblami
- Sprzedaży międzynarodowej, np. sklep z produktami wirtualnymi :)
W standardzie silnika PrestaShop znajdziesz funkcje takie jak:
- Krajową i międzynarodową obsługa podatków i walut
- Wygodne tłumaczenie w dowolnej liczbie języków
- Zarządzanie produktami wielowariantowymi
- Multistore - zarządzanie wieloma sklepami z jednego panelu administracyjnego
- Przystępny koszyk i proces zakupowy
- Możliwość integracji z każdą usługą, dostawcami i płatnościami dostępnymi na rynku
Mały sklep staje się duży
Z czasem Twój sklep może wymagać poprawek lub zmian, których nie będziesz w stanie wykonać samodzielnie. Wtedy warto skorzystać z pomocy. Ceny programistów na rynku wahają się od 20 do 200 zł/h. Wiele firm bez problemu wyceni zlecone prace z góry. Warto zadbać o stały kontakt z freelancerem lub firmą, która dostarczy wsparcie, gdy tego będziesz potrzebować.
Jakie możliwości posiadają moduły PrestaShop w 2022 roku?
Czy PrestaShop nie brzmi już tajemniczo? :-) W PrestaShow z Prestą pracujemy od 2012 roku. W tym czasie wdrożyliśmy dziesiątki sklepów, pomogliśmy tysiącom właścicieli oraz zbudowaliśmy 35 modułów dla PrestaShop.
Poniżej przedstawiamy najchętniej wybierane moduły w 2021 roku. Są to rozwiązania lubiane oraz niepowtarzalne na skalę międzynarodową. W trakcie ich projektowania towarzyszy nam cudowna społeczność naszych klientów oraz wizja dostarczenia funkcjonalności, po które dotąd trzeba sięgać do zewnętrznych narzędzi. Po co prowadzić biznes z kilku miejsc, skoro można z PrestaShop? :-)
- Import Manager - przepływ informacji między sklepem a wieloma hurtowniami jednocześnie
- Google Integrator - bezstratna analityka i integracja z narzędziami Google
- Zaawansowane Zarządzanie Magazynami - zrezygnuj z zewnętrznych programów ERP
- Faktury PrestaShop - cała księgowość bezpośrednio w Twoim sklepie
- Price Master - inteligentne zarządzanie cenami: marża, narzut, zaokrąglanie, masowa zmiana.
4.88
(120)
4.91
(61)
4.73
(20)
4.90
(39)
4.53
(20)
5.00
(16)
Uważamy, że PrestaShop jest wartościową i wartą uwagi platformą do budowy sklepu internetowego. Świadczy o tym rosnąca popularność tego systemu, oraz to, że samodzielnie lub z dowolnym budżetem zaczniesz budować swoje własne imperium eCommercowe :-)
Jung Gale
Hi prestashow.com admin, You always provide useful tips and best practices.